Finansal plan hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Finansal plan hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

21 Mart 2022

Şirketinizi kurarak büyüme planları yapmanız ve kar elde etme hedefiniz var. Ancak, finansal planlarınız gerçekçi değilse, şirketiniz zor durumda kalabilir. Finansal planlarınızı daha gerçekçi hale getirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 1. Finansal planlarınızı tek bir senaryoya bağlamayın
 2. Finansal plan yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşlerimiz konusunda tahminde bulunurken genelde işimizi olması gerekenden daha olumlu görmeye eğilimliyizdir. Hal böyle olunca, tek bir senaryo tahmini kolaylaştırsa da değişkenlere bağlı olarak en az iki senaryo ile çalışmak faydalı olabilir.

  Özellikle işinizi etkileyebilecek önemli değişkenler varsa, bu değişkenleri hesaba katarak senaryolar üretmek zor durumlara karşı tedbirli ilerlemenize yardımcı olabilir.

  Özellikle işinizi etkileyebilecek önemli değişkenler varsa, bu değişkenleri hesaba katarak senaryolar üretmek zor durumlara karşı tedbirli ilerlemenize yardımcı olabilir.

  Bu gibi durumlarda, örneğin 6 ay tamamlandı ise sonraki 6 ayı yeni koşullara göre revize ederek ilerlemek ve takip ettiğiniz tablolarda "Gerçekleşen Bütçe - Revize Bütçe" şeklinde karşılaştırma yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

  Şirket çalışanlarınız da hedef bazlı ilerliyorlarsa ulaşamayacakları bir hedefe bağlı motivasyon eksikliğini gidermek için, çalışanlarınızın da hedeflerini revize etmeniz yerinde olacaktır. Tahminlerinizi altı aylık, üç aylık ya da vakit ayırabilirseniz aylık olarak revize edebilirsiniz.

 3. Finansal planlamanıza satış verilerinizden başlayın
 4. Planlamaya başlama noktanız satışlarınız olmalıdır. Satışlarınıza göre stok, üretim, eleman vs. gibi giderleriniz ne tutarda olacağı da şekillenir. Hizmet sektöründeyseniz, personel ve kira giderlerinizi şekillendirecek olan o sene hangi hizmetleri, kaç müşteriye vereceğinizdir.

  İşin büyüklüğüne göre kaç personele ve ne kadar alana ihtiyacınız olacağı şekillenir. Bununla birlikte bazı giderleriniz satışlarınıza bağlı olarak artar; bazı giderleriniz sabit kalır; bazıları ise kademeli olarak artar. Bunun muhasebe dilinde karşılığı "sabit giderler" ve "değişken giderler"dir.

  Giderlerinizi sabit ve değişken olarak ayırırsanız, giderlerinizi daha kolay tahmin edebilirsiniz. Değişken giderlerinizdeki artış ve azalışları satışlardaki artış/azalış oranınıza bağlayabilirsiniz.

 5. Finansal tahminlerinizin neye dayandığını yazın
 6. Yapacağınız her planlamada kontrolü elinizde olmayan değişkenlerin neler olduğunu ve bunların öngördüğünüz değerlerini yazılı olarak listeleyin. Bunlara örnek vermek gerekirse: döviz kuru, enflasyon oranı, vergi oranı, akaryakıt fiyatı vs. Tahminlerinizi etkileyecek olan değişkenleri yazılı olarak listelerseniz, tahminlerinizin zemini belli olur ve önyargılarınıza göre hareket etmekten sıyrılmanız kolaylaşır.

  Giderler ve gelirlerinizi etkileyen en önemli değişkenleri mutlaka tahmin etmeye çalışın. Örneğin, lojistik sektöründeyseniz, akaryakıt fiyatları konusunda gerçekçi bir tahminde bulunmaya çalışmalısınız. Bunun için ekonomik verileri az çok takip etmeniz size faydalı olacaktır.

 7. Satış tahmininizi detaylandırın
 8. Tek bir satış rakamı dikkate alıp "Bu işe başlarsak, şu tutarda satış yaparız" demektense satış tahmininize daha detaylı olarak başlayın. Örneğin öncelikle hizmet verdiğiniz tüm pazara bakın, ardından pazarlama çabalarınız ile bu pazarın ne kadarına hitap edebileceğinizi tahmin edin.

  Pazarlama çabalarınızın ne kadarının size potansiyel müşteri olarak gelebileceği, daha sonra bunların ne kadarının gerçek müşteri olabileceği ve gerçek müşterilerin de sizden ne kadar mal/hizmet alacağını tahmin etmeye çalışın. Eğer halihazırda yürüyen bir işiniz varsa hem mevcut müşterilerinizi, hem de potansiyel müşterilerinizi benzer şekilde detaylı olarak analiz edin.

 9. Karşılaştırın
 10. İşinizle ilgili sonuçları benzer işler ile karşılaştırmaya çalışın. Veri bulmakta zorlanırsanız, kendi geçmiş verileriniz ile karşılaştırmaya gayret edin. Brüt kar marjı ya da müşteri başına çalışan sayısı gibi verileri belli aralıklarla takip etmeye çalışın.

  Diğer işletmeler ile karşılaştırmanın yanı sıra pazar verileri ile de karşılaştırın. Şirketinizin %30 büyümesi size çok güzel gözükse de, %100 büyüyen bir pazarda aslında potansiyelinizin altında bir büyüme gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

💡Bu yazımızda Finansal plan yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları detaylandırdık. İş hayatına atılmak isteyenlerin öncesinde geçmesi gereken bu zorlu süreçte ofisinizden çıkmadan işlemlerinizi tamamlamak ve profesyonel ekibimizden destek almak isterseniz web sitemiz üzerinden bizi inceleyebilir ve aklınıza takılan soru işaretleri için İletişim Formumuz, Telefon Hattımız üzerinden veya Canlı Destek üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Paylaş